Měsíc biopotravin je tu, chce vyvrátit nedůvěru

autor: Martin Singr
Již tradičně je září Měsícem biopotravin. Cílem letošního ročníku je zvýšit důvěru spotřebitelů v kvalitu biopotravin. Také by se mělo zlepšit povědomí o přínosu biopotravin i ekologického zemědělství a jeho vlivu nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví.

Motto letošního, devátého ročníku Měsíce biopotravin, je „Ručíme za bio“. Lidé se mohou těšit na kvalitní informační servis, každý týden budou zveřejňovány články v internetových nebo tištěných periodikách, informace budou dostupné i na webu Měsíce biopotravin (www.mesicbiopotravin.cz) v sekci novinky. Zájemci mohou sledovat také facebooku. I letos se mohou příznivci biopotravin těšit na soutěže a desítky akcí po celé republice. Největší akcí budou jubilejní 10. biodožínky Country Life v Nenačovicích.

„O kvalitu potravin se lidé zajímají čím dál víc, proto jsme pro letošní Měsíc biopotravin zvolili téma, které tuto skutečnost zohledňuje a spotřebitele seznámí s tím, jaké podmínky musí dodržovat producenti biopotravin při výrobě i při hospodaření v souladu s trvale udržitelným rozvojem,“ vysvětlil ministr zemědělství Miroslav Toman. Je pravdou, že stále velké procento veřejnosti nevěří v „čistotu“ biopotravin.

Produkty ekologického zemědělství totiž musí splňovat obecné zásady (například hygienické normy a složení) jako ostatní potraviny. Biopotraviny navíc musí vyhovět také nadstandardním legislativním požadavkům na biopotraviny. Z nich lze zmínit 95% podíl surovin z certifikované ekofarmy. Neboť stále ještě nelze všechny suroviny vyprodukovat v režimu ekologického zemědělství, není povinný podíl sto procent.

Další povinností je používat minimum přidaných látek, pokud možno přírodního původu. Samozřejmostí je zákaz pesticidů a průmyslově vyráběných hnojiv. Tato produkce je rovněž ohleduplná k životním podmínkám zvířat (volná pastva u skotu nebo zákaz klecových chovů u drůbeže).

Na dodržování všech zásad dohlíží kontrolní organizace, které pověřilo Ministerstvo zemědělství. Tyto organizace rovněž udělují certifikaci pro produkci biopotravin. Každý registrovaný podnik projde komplexní kontrolou alespoň jedenkrát ročně. Kromě toho může přijít i namátková kontrola. Jen za loňský rok bylo provedeno 5 298 kontrol u 4 863 subjektů.

Pokud byly nalezeny nesrovnalosti, pak pouze v administrativě, podvody se zde nevyskytují. „Zatím jsme nezaznamenali případ, že by logo pro biopotraviny někdo použil neoprávněně, například na konvenčních potravinách. Systém ekologického zemědělství, který je garantován státem, zajišťuje pro spotřebitele důvěryhodné potraviny,“ potvrdil vedoucí Oddělení ekologického zemědělství Ministerstva zemědělství Jan Gallas.

Mimo to na dodržování všech požadavků k produkci biopotravin dohlíží i několik státních organizací, uvádí Ministerstvo zemědělství. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) kontroluje ekologické farmy a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) analyzuje vzorky biopotravin na přítomnost látek, které se v ekologickém zemědělství nesmí používat (pesticidy, mykotoxiny). Gallas jen dodává, že rozbory z posledních let vyvrátily spekulace o vyšším výskytu plísní u biopotravin.



autor:
datum vydání:
12. září 2013


Diskuze k článku „Měsíc biopotravin je tu, chce vyvrátit nedůvěru“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!