Co všechno se odehrává pod našima nohama, aneb Mýty o zemětřesení

autor: Mgr. Jana Hájková
Jak je to se zemětesením a s nejrůznějšími pověrami, které jej obklopují se dozvíte v dnešním článku. Cítí zvířata přicházející zemětřesné vlny a reagují na ně už s předstihem? Jsou nejbezpečnějším místem futra ve dveřích? A je pravda, že je zemětřesení poslední dobou stále častější a silnější než kdy dřív?

Naše planeta Země je svým způsobem živá. Neustále se vyvíjí a mění. Některé změny trvají staletí, jiné trvají jen velmi krátkou dobu. Nejrůznější zemské procesy probíhají právě pod našima nohama, tedy v místech, která lidé znají jen z obrázků. Proto o zemětřesné činnosti vzniká mnoho pověr a polopravd.

Pohled na zemětřesení z hlediska historie

V minulosti lidé věřili, že jestliže se Země pohybuje, je způsobeno tím, že Atlas, syn Titánů, jež podpírá klenbu nebeskou, pokrčil rameny. Staří Řekové zase věřili, že zemětřesení je zapříčiněno tím, že Poseidon zasáhl Zemi svým trojzubcem. Japonci zase věřili, že je důsledkem pohybu ocasní ploutve obrovské ryby. Některé africké kmeny naopak věřili, že je to prací jejich kouzelníka. Mýty, které nejsou vědecky podložené však existují dodnes.

Zemětřesení přichází kvůli „zemětřesnému počasí“.

Právě nyní zažíváme takové počasí, které je podle mnohých lidí ideálním podnětem pro vznik zemětřesné aktivity. Je horko a sucho. Toto všeobecné mínění se datuje do doby Starověkého Řecka. Uvědomme si ale, že zemětřesení se odehrává desítky kilometrů pod zemským povrchem. Takže jej počasí v žádném případě nemůže ovlivnit a není to tedy jeho příčina. Typické zemětřesné počasí je tedy pouze pověrou.

Psi a jiná zvířata vytuší, když má udeřit zemětřesení.

Traduje se, že jestliže se psi chovají neobvykle, můžeme říci, že je to proto, že cítí přicházející zemětřesení. Nebo je to proto, že jim zavoněla kočka na opačné straně ulice? Někteří lidé říkají, že zpozorovali změny v chování uvířat ještě před příchodem vlastího zemětřesení. Ale zase v jiných případech nebyly zaznamenány žádné změny v chování zvířat upozorňující na nadcházející nebezpečí. Nemůžeme tedy s jistotou říci, zda takovéto smyslové propojení a citlivé vnímání zvířat existuje.

Zemětřesení s největší silou přicházejí vždy v brzkých ranních hodinách.

Tento proces, který probíhá uvnitř naší planety nemá hodinky, aby vědělo, kolik je a na kdy se má naplánovat. Zemětřesení v roce 1940 v kalifornském údolí Imperial Valley přišlo ve 21:36 a zemětřesení v Loma Prieta (také v Kalifornii) v 17:02 odpoledne. U obou bylo naměřeno shodně 6,9 stupně Richterovy škály. Lidé, kteří věří na ovlivnění zemětřesení počasím a časem berou v potaz akorát ta zemětřeení, která vyhovují tomuto mýtu.

Nejbezpěčnějším místem, kam se schovat před zemětřesením jsou futra dvěří.

Ano toto tvrzení platí. Ale pouze pokud žijete v nezpevněných chatrčích z vepřovic. V moderních budovách nejsou vstupní dveře o nic pevnější než zbytek budovy. Vlastně je naopak dost pravděpodobné, že se budete rychle snažit se dostat ke dveřím a právě tam vás někdo zraní tím, že je otevře a udeří vás. Ve veřejných budovách můžete být také ohroženi davem lidí, kteří se budou pokoušet se jimi dostat rychle ven. Jestliže jste uvnitř nějaké budovy, klekněte si napodlahu, nejlépe pod nějaký stůl nebo pult a zůstaňte tam.

Zemětřesení se stává stále častějším.

Výzkum ukázal, že počet velkých zemětřesení zůstává konstantní. Možná má na tento mýtus větší zájem médií o takovéto katastrofy a nám jen připadá, že o zemětřesné činnosti slýcháme časti než-li tomu bylo dřív. Také je pravdou, že v posledních desetiletích vzniká stále více seismologických center, která jsou tak schopna zaměřit i menší otřesy. V minulosti jsme prostě řadu z nich nebyli schpni detekovat. To akorát tedy znamená, že jich více lokalizujeme, a ne to, že by bylo stále více zemtřesení.

Zdroj: 1) Čtení a poslech s porozuměním- anglický jazyk - Pernicová, Ulrichová, Fortuna, 2004



autor:
datum vydání:
3. září 2013


Diskuze k článku „Co všechno se odehrává pod našima nohama, aneb Mýty o zemětřesení“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!