Pražané budou opět zachraňovat gorily

autor: Martin Singr
Již počtvrté se v sobotu 15. června stovky zájemců o záchranu goril postaví na Hradčanském náměstí na start běhu. Charitativní akce má za cíl zajistit finanční prostředky, které pomohou ochránit gorily ve volné přírodě střední Afriky.

Počet Pražanů, kteří se do běhu zapojí, každoročně roste. "V loňském roce se Běhu pro gorily zúčastnilo již 568 účastníků a - jak doufám – letošní ročník bude ještě silnější," říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Právě zoologická zahrada spolu s Hlavním městem Praha závod odstartuje. Tradičně se poběží z Hradčanského náměstí a kromě běžců budou na trati vítáni i chodci či maminky s kočárkem. Trasu na Václavské náměstí dlouhou 4,6 km, na které bude i melounové občerstvení, jistě zvládnou.

Gorily: Jsou to živí tvorové

Startovné se dělí na dvě varianty – za 500 Kč lze získat tradiční gorilí masku, neznačkové triko a jednorázové vstupné do Zoo Praha. Za dvojnásobnou cenu pak lze získat totéž, pouze tričko bude Nike. Organizátoři věří, že se podaří překonat loňskou rekordní vybranou částku 284 000 korun.

Výtěžek z letošního ročníku by měl být věnován zejména na projekt Toulavý autobus, který pomáhá chránit přírodu střední Afriky a zlepšovat život místních lidí. Vozí totiž školáky z pralesních oblastí Kamerunu na exkurze do měst, kde absolvují vzdělávací programy v záchranných stanicích. Také až zde poznají gorily jako živé tvory a ne jako maso na talíři. O problematice ochrany přírody v Kamerunu hovoří na pražských středních školách v rámci sérii přednášek kamerunský spolupracovník Zoo Praha Manfred Epanda Aimé. I on letos poběží.

Také letos se bude losovat a výherce získá zájezd pro 2 osoby do Keni od CK Čedok. Jízdní kolo Prodoli MTB – Colombus Zonal 7005 Alloy s originálním designem je nachystáno pro vítěze nejpovedenějšího gorilího kostýmu. Samec ale váží zhruba 200 kilo a má štíhlý pas v kombinaci se silnými pažemi – to bude těžké napodobit. Snadnější to bude u samice, ty mají kolem 70 kg.

Ochrana goril je nutná, neboť některé poddruhy žijící v tropických deštných lesích střední Afriky jsou na samém pokraji vyhubení. Za posledních dvacet až pětadvacet se počty goril nížinných ve volné přírodě snížily o 60 %, dnes jich je odhadem 150 000 až 200 000. Gorily jsou velmi inteligentní a rovněž mají emoce včetně jejich vnějších projevů. Bezohledné kácení tropických deštných lesů ale znamená pro gorily zde žijící katastrofu.



autor:
datum vydání:
14. června 2013


Diskuze k článku „Pražané budou opět zachraňovat gorily“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!