Jak pěstovat stevii sladkou

autor: Jan Holub
Určitě si ještě vzpomenete na nedávný článek, který pojednával o stevii sladké, která je zdravotně nezávadným a netoxickým sladidlem, vhodným i pro diabetiky. Bylinka může navíc posloužit také jako náhrada běžně používaných sladidel. Nejen o nich, ale i o dalších vlastnostech stevie se můžete dočíst v původním článku. Dnes se však budeme zabývat tím, jak si počínat, pokud si chcete stevii sladkou vypěstovat po svém.

Někdy se můžete setkat s označením ‚cukrová tráva‘, přesto že stevie sladká nemá s trávou nic společného. Jedná se o větvící se trvalou bylinu, dorůstající v dospělosti až 80 cm. V našich podmínkách má obvykle kolem 50 cm. Na protistojných listech a stoncích, můžete v mládí spatřit velice jemné ochlupení. Květy jsou drobné, nenápadné a mají bílou barvu. Semena stevie pak mají tmavě hnědou až černou barvu, ovšem v našich podnebných podmínkách tato semena jen zřídka dozrávají.

Ve své subtropické domovině roste stevie zejména na písčitých půdách a v lokalitách se zvýšenou vlhkostí. Přirozená kyselost půdy je pro ni v rozmezí 4 – 5,5 pH. Při pěstování je ale o něco tolerantnější, a tak snese kyselost půdy až do 7,5 pH. Zasolené půdy však stevii v žádném případě nesvědčí. Optimálním řešením se ukázal kvalitní zahradní substrát, pokud možno s vyšším obsahem humusu.

Stevie je velice náročná zejména na teplo, kdy vyžaduje optimální teplotu nad 25 stupňů Celsia. U nás se dá pěstovat například v nádobách, květináčích, prospěje i slunný záhon, nejlépe v lokalitě, kam dopadají během poledne a odpoledne intenzivně sluneční paprsky. Prokázalo se však, že největší růst a přírůstky rostlina vykazuje, jestli-že je pěstována ve skleníku, který je pro ni optimálním řešením.

Pokud teplota padá po 10 stupňů Celsia, rostlina zastavuje svůj růst a pokud spadne dále až pod 5 stupňů – rostlina hyne a uvadá. První podzimní mrazy jsou tudíž pro rostlinu přímo destruktivní, ale naštěstí můžete stévii přezimovat, a to v teplotě 8-14 stupňů Celsia. Substrát však nesmí během přezimování vyschnout, proto je třeba udržovat ho mírně vlhký. Na zimu lze stevii sestřihnout až na 10 cm. Nadzemní část postupně zaschne, ovšem to už má stevie na kořenovém krčku vytvořeny vegetativní pupeny, ze kterých se na jaře opět odrazí. Při obnovení růstu je vhodné přesadit rostlinu do větší nádoby.

RADA: Je dokázáno, že stevie obsahuje nejvíce stevisoidů v době kvetení, tudíž je i v této době nejsladší. Při správném pěstování pak můžete mít z jedné rostliny až 0,5kg sušeného materiálu.

Začínáme od semínka

Vegetativně množené rostliny lze zakoupit už i u nás, pokud jste diabetik, možná vás bude zajímat přímo extrakt ze stévie, který je možno zakoupit v lékárně. Novinkou jsou však samotná semínka, u kterých musíte být zpravidla trpělivější, ale umožní vám tak vypěstovat si své vlastní a zdraví prospěšné bylinky.

Semena stévie vyséváme koncem února nebo v březnu do skleníku, který je pro stévii optimální volbou, jak již bylo zmíněno. Vysejeme je tedy na povrch substrátu a jen mírně zasypeme tenkou vrstvou kompostu. Je třeba dbát především na teplotu, a tu udržovat nad hranicí 20°C +. Když jsou semenáčky tak velké, že je lze uchopit, můžeme je přenést do květináčů. Z počátku rostou pomalu – předpěstování zahrnuje dobu 7-8 týdnů. Ven je následně umístíme až koncem května, kdy nehrozí výrazné poklesy nočních teplot. Zaštípnutím rostliny můžeme markantně podpořit její větvení. Následně sklízíme mladé části výhonů, které lze přímo zkonzumovat, popř. usušit na vzdušném a suchém místě. Výhony lze sklízet, jakmile dosahují 40-50cm, s tím, že krátíme na cca 20cm. Další sklizeň může následovat za 2-3 měsíce v závislosti na přírůstcích, jejichž největšího počtu dosáhnete pěstováním ve skleníku.

Závěr

Stevii můžete pěstovat také doma, nemusíte se následně řídit měsíci. Důležité však je, zajistit stévii optimální teplotu a přes zimu ji dát, co nejblíže světlu (na okno) a především jí nepřelévat. I stevie se může stát terčem škůdců, a proto se ještě podívejte, jak by vaše rostlinka vypadala v případě napadení. V takovém případě je třeba ji, co nejdříve odstranit, aby škůdci nepřešli i na další rostliny a tak vám zničili vaši zdravou úrodu.

Nechť se pěstování daří 



autor:
datum vydání:
15. května 2013


Diskuze k článku „Jak pěstovat stevii sladkou“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!