Houby rostou
Nejvíce hub nyní roste v listnatých a smíšených lesích. Ve výše položených oblastech a lesích smrkových se předpokládá bohatá úroda na konci léta. Momentálně se nejvíce daří hřibovitým houbám. Za zmínku stojí kromě hřibu dubového a koloděje také satan, klouzci, nebo suchohřib žlutomasý lidově zvaný babka. K dalším rostoucím houbám patří bedly, lišky, holubinky či čirůvky a občas také kozáci a křemenáče.
Občas se dočtete v příspěvcích od diskutujících i cenné rady, kdy a za jakých podmínek vyrazit do lesa. Třeba „speedy“ napsal následující: „Sleduji, že nervozita roste, někdy přerůstá v houbařské pohádky. Jo, dá se najít, ale zprávám "2 koše" se směju. Dočkáte se, po těchto vydatných deštích porostou, podle mých výpočtů příští týden. Tyto dny byly ve vzduchu cítit houby, to roste podhoubí. Za příznivých podmínek z něj vyrostou za dva až pět dnů první plodnice. Kdo má zahradu, tak sledujte růst drobných hub na zahradě. Jakmile začnou, jdětě do lesa.“ (zdroj: 3) Nejvíce hub zatím roste podle odborníků i podle přispěvatelů v diskuzích jako již tradičně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji, také v kraji Zlínském či Jihomoravském.
Takže se toho držte a vyražte se do lesa podívat. Většinou bývá nejlepší, když vyrazíte na houby, jít sice třeba s košíkem, ale nehonit se za několika kilogramy hub. Nechoďte do lesa jen kvůli vidině houbové smaženice. Vždyť je přece krásné se i jen tak projít po lese, nadýchat se čerstvého vzduchu a vychutnávat klidnou atmosféru tohoto přírodnho ekosystému. Jen si to představte: příjemný stín, šumění trávy a listí, občas nějaký ten brumlající potůček či strouha, jinak ticho a klid. A navrch třeba za tu procházku a námahu při ní si odnesete i suroviny na smaženici či do omáček, polévek.
Zdroje:
1) tn.nova.cz
2) www.myko.cz
3) www.nahouby.cz