Cesta bratří Čapků

autor: Martin Plaček
Cesta spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značena červeně. Zde je popsána cesta z Trutnova na Rýchorskou boudu.

Délka trasy15 km
převýšení557m
náročnostCesta vede po upravených cestách. Dobře schůdná v létě i vzimě na lyžích.
NávaznostHorní Maršov 3,5 km (bus), Žacléř 6 km (bus, vlak), Svoboda nad Upou 6 km (bus, vlak), Mladé Buky 8 km (bus, vlak), Pomezní Boudy 13 km (bus)

Cestu začínáme na Trutnovském vlakovém nádraží. Projdeme městem směrem na Nové Dvory, kde máme budeme míjet restauraci. Za ní výstoupíme na hřeben po kterém se dostaneme až na Babí. Značka prochází od Nových Dvorů až po Babí školním polesím Střední lesnické školy Trutnov. Dále zde narazíme na bývalou Čapkovu boudu - dnes Vebrovka.

Nedaleko odtud na zámeckém vrchu se můžeme pokochat pohledem z dřevěné vyhlídky. Cestu zde lemují prudké stráně porostlé statnými buky. Dále se zde vyskytují Jedle, Douglaska, Smrk, Modřín...

Po sestoupení z Zámeckého vrchu narazíme na zbytky zříceniny hradu Rechnenburk. V jeho blízkosti se k červené značce přidá zelená, která výchází z Horního Starého Města. My ale pokračujeme dále po červené. Po dvou kilometrech se dostaneme k chatě Obešlovka, kterou využívá Střední lesnická škola. Její součastí je i broková a kulová střelnice.

Zde se dostáváme do míst, kudy prochází vojenské opevnění z druhé světové války. Za povšimnutí určitě stojí Stachlberg. Jedná se o největší českou dělostřeleckou tvrz, která patří do pohraničního opevnění. Opevnění mělo chránit před vpádem německých vojsk do vnitrozemí. Stavělo se v období let 1937 - 38. Stavba ale nebyla dokončena. Zajímavé jsou také podzemní chodby o délce cca 3,5 km. Loni se jich podařilo několik opravit a zpřístupnit veřejnosti. Z dvanácti tvrzových objektů na povrchu byl vybetonován pouze jeden pěchotní srub T-S73. Z tvrze jsou za pěkného počasí daleké výhledy na Svatoňovicko, Náchodsko, k Vraním a Orlickým horám.

Asi po 300 metrech dorazíme na autobusocou zastavku Babí. V případě nepřízni počasí je možno sjet do Žacléře nebo Trutnova. Od silnice pokračujeme dva kilometry po louce. Po pravé straně míjíme další bunkry a pěchotní sruby, které využívají netopýři k přezimování.

Před námi se výpíná Rýchorský hřeben. Les označuje hranice Krkonošského národního parku. Čím stoupáme výš tak les řídne a mení se i jeho skladba. Těsně před vrcholem se dostaneme na rozcestí červené a žluté značky. Červená směřuje na Rýchorskou boudu a žlutá značka na Sněžné domky. Po projití lesem se dostaneme na rocestí Kutná od tud je to jen 0,5 km na boudu. Více o rýchorské boudě se dozvíte v našem minulém článku.



autor:
datum vydání:
4. března 2004


Diskuze k článku „Cesta bratří Čapků“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!