26 úsporných tipů, aneb přestaňme se konečně vymlouvat

autor: Jan Kalina
Známe to. Všichni si neustále na něco stěžují. Na počasí, na politiku, na stav našeho životního prostředí. Když se jich však potom zeptáte, co dělají proto, aby se to co je štve změnilo, zmlknou. A přitom většinou stačí málo, aby se změnilo mnoho. Pojďme se společně podívat, jak může každý z nás pomoci životnímu prostředí a potažmo i své peněžence bez toho, aby se musel nějak výrazně omezovat.

Podle údajů českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřeboval každý člověk (včetně batolat) vloni 140 litrů vody za den, za rok vyprodukoval 400 kg odpadu, projezdil něco málo přes 700 litrů benzínu, a v podobném duchu bych mohl pokračovat. V celkových objemech jde o obrovská množství spotřebovaných surovin. Obrovský je však i potenciál v jejich snižování. Vzhledem k takřka jedenáctimilionové populaci dá i jeden ušetřený litr či kilogram na osobu v konečném součtu významné číslo. Může vytvořit rozdíl mezi vyschlým a nevyschlým potokem, prolomením těžebních limitů a jejich neprolomením, mezi nutností postavit další skládku či elektrárnu a jejich zbytečností. Můžeme tak společně ovlivnit naše životy, aniž bychom museli být členy parlamentu či zapřísáhlými odbojáři.

Známá pravda totiž říká, že i nejdelší cesta je tvořena jednotlivými drobnými kroky. A stejně tak i drobná, nicméně každodenní činnost v naší domácnosti směřující k ochraně životního prostředí může mít za nějakou dobu nedozírné pozitivní důsledky. Námitka, že „můj kilogram“ přeci nic nezmění, je přitom pouze alibistická. Každý kilogram se počítá. A hlavně svým chováním pomalu měníte myšlení lidí. Každá Vaše cesta k „barevným“ popelnicím, při které Vás někdo uvidí, zasívá semínko stejného chování i u něj. Každá Vaše zmínka o tom, jak doma šetříte a proč, ve společnosti Vašich přátel, jim dává odvahu chovat se podobně. Sám možná doopravdy nic nezměníte, ale když se na Vás postupně nabalí další a další lidé, zakoření se nakonec rozumné nakládání s energiemi hluboce v našem chování a planetě se bude lépe dýchat.

V první řadě je však třeba si uvědomit, kde všude nás může bota tlačit a kde všude vlastně můžeme přírodě pomoci. Nejvýznamnějšími oblastmi, na kterých se dá zapracovat snad v každé domácnosti jsou energie, voda, odpady a doprava. A jak tedy na to?

Energie

K úsporám energií vede mnoho různých cest. Nejzákladnější věcí je mít doma šetrné spotřebiče. Neznamená to kupovat novou, šetrnější pračku každý rok, bohatě postačí, když vyměníme tu po babičce. Odstraňování námrazyv chladničce také udělá své. V závislosti na tlouštce nabaleného ledu totiž spotřeba stoupá až o 40 procent.

Další podstatnou věcí je používání hrnců velikostí odpovídajících plotýnce. Pokud je plotýnka větší než nádoba, zbytečně nám produkované teplo bez užitku utíká. S hrnci, potažmo vařením, souvisí i používání pokliček. Jídlo s nimi bude rychleji uvařené a tudíž i s nižší spotřebou.

Používání úsporných zářivek tam, kde je to možné (místnosti, kde nedochází k častému rozsvěcování a zhasínání) je snad už všeobecně rozšířené. Současně se zářivkami bychom se také měli zamyslet nad tím, zda všude svítíme pouze tehdy, když je to doopravdy potřeba. „Užírání“ elektřiny stand-by režimy či nabíječkami ponechanými v zásuvce i po dobití baterií je asi také všeobecně známé.

Zateplení domu či bytu už je sice trochu jiná kategorie (vzhledem k nákladům časovým i finančním), nicméně úspory energií v této oblasti většinou diametrálně převyšují všechny ostatní dohromady a zvláště u starších staveb se vložené investice vrátí velmi brzy.

Rozumné vytápění patří také k opatřením s nejvýraznějším vlivem na spotřebu. V ložnici se zhruba o tři stupně Celsia nižší teploty než v ostatních místnostech obecně doporučují z hlediska kvality spánku, ušetří však i velké množství energie.Použití termostatu, který umožní s vytápěním začít například hodinu před plánovaným příchodem domů a skončit hodinu před plánovaným odchodem, také se spotřebou značně zacloumá. Na našem tepelném komfortu se nic nezmění, ale zároveň se vyhneme zbytečnému topení v době, kdy to není potřeba.Nezakrývání radiátorů také napomůže. Důležité je i správně větrat. Ideálně krátce a intenzivně tak, aby se nestihly ochladit stěny, které v sobě akumulují teplo.

Voda

Základem při snižování spotřeby vody je správná funkce všech součástí vodovodního řádu. Od těsnosti potrubí po těsnost vodovodní baterie. Je totiž velmi překvapivé, kolik vody dokáže ze špatně těsnícího kohoutku nakapat za hodinu. Natož pak za den, týden či za rok. Velkou roli hrají opět také úsporné spotřebiče a správná volba mycího či pracího programu. Mytí nádobí v dřezu místo pod tekoucí vodou, stejně jako vypínání tekoucí vody při čištění zubů či při holení, už se snad v našich domovech zabydlelo dokonale.

Na úsporu vody lze myslet i při renovaci koupelny či toalety. Je totiž už běžně možné si pořídit splachovací nádržku vybavenou dvěma splachovacími tlačítky. S větším a menším objemem vypouštěné vody.

Odpady

V oblasti odpadů jsou možnosti změn v současnosti nejmarkantnější. Lze totiž jak snížit vlastní produkci odpadů, tak změnit jejich skladbu a také z nich například vytvořit druhotné suroviny. Kupování nebalených potravin by mělo mít přednost balenými. K čemu je například čtyřem jablkům plastový tácek a fólie, když je doma stejně hned rozbalíme a omyjeme? - snížení množství spotřebovaných obalů je možné i prostřednictvím jedné nákupní tašky, kterou budeme mít všude při sobě a zredukujeme tak nutnost ke každému nákupu povinně přibírat i jednu novou igelitovou, protože ruku na srdce, kolik jich každý z nás má doma schovaných? Nebrat na každý jednotlivý kus ovoce či pečiva nový igelitový pytlík v konečném důsledku také velmi pomůže. Nabídka potravin či jiných výrobků v obalech z recyklovaných materiálů je také natolik široká, abychom jimi mohli nahradit srovnatelný výrobek v obalu jednorázovém. Naprostou samozřejmostí by mělo být třídění odpadu na plast, papír a sklo a také využívání sběrných dvorů pro nebezpečný, elektronický a velkoobjemový odpad.

Doprava

Pokud vybíráte nový vůz je dobré vzít v úvahu pořízení šetrnější varianty, ať už ve smyslu motoru s nižší spotřebou, tak ve smyslu jiného typu motoru (lpg, elektromotor,..).I citlivější a plynulejší jízda sníží spotřebu pohonných hmot.

Do oblasti dopravy lze zařadit i kupování domácích výrobků. Výrobek, který k nám cestuje přes půl světa totiž zanechá v životním prostředí mnohokrát větší stopu než ten domácí.

Existují jistě i další možnosti, jak ve svém každodenním životě bez velké námahy šetřit energiemi a já budu moc rád, pokud se o ně s dalšími čtenáři v diskuzi podělíte. Stejně jako s postřehy z Vašeho vlastního života, s Vašimi zkušenostmi a názory. Nebojme se dělat něco pro prostředí, ve kterém žijeme. Má to smysl.



autor:
datum vydání:
2. ledna 2012


Diskuze k článku „26 úsporných tipů, aneb přestaňme se konečně vymlouvat“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!