Výběr běžeckých lyží, bot, hůlek a jejich údržba
Klasika nebo volný styl?
První věc, kterou by se začínající lyžař měl zabývat, je správný výběr lyží. Jeho rozhodnutí by se mělo týkat výběru stylu lyžování. Existují dva druhy, klasický a volný styl (bruslení, skate). Klasický styl je jednodušší a méně náročný. Proto je vhodný pro začínající lyžaře.
Lyže se šupinami
Ne každý lyžař, zejména ten rekreační, dokáže své lyže před použitím správně namazat. Proto dnes už ale existují lyže s protiskluzem . S takzvanými „šupinami“. Ty se mazat nemusí, ale jsou výrazně pomalejší po rovině a z kopce. Což může vyhovovat zejména lyžařům turistům. Tyto lyže nejlépe fungují při teplotách kolem nuly. Nadávat na ně budete především ve chvíli, kdy pojedete na zmrzlém nebo sypkém starém sněhu.
Jak dlouhé lyže?
Dalším kritériem při výběru je délka a tvrdost. Délku lyží na klasický styl změříme tak, že natáhneme ruku nad hlavu a zjišťujeme, kam dosahuje špička lyže. Správně dlouhá lyže, by se měla dotýkat špičkou našeho zápěstí. Lyže na bruslení by měly měřit cca o 10 cm více než naše výška postavy.
Univerzální lyže
Samozřejmě na dnešním trhu najdeme i kombinované lyže. Výhodou je, že mají univerzální velikost, takže se na nich dá jak bruslit tak jezdit klasickým stylem, ale není to úplně ideální a oba styly jsou lehce handicapovány, lyžaři se hůře dosahuje správné techniky. Tvrdost lyží závisí na hmotnosti osoby. Údaje o tvrdosti jsou uvedené na lyži.
Lyže pro turistu, sportovce nebo profesionála
Na trhu najdeme samozřejmě různé kvality lyží. Rozdíly bývají hlavně v kvalitě jádra lyže, ve skluznici a vázání. Můžeme zmínit tři druhy jakosti. turistické, sportovní a profesionální.
Turistické lyže bývá zpravidla měkčí, širší a nemá tak rychlou a na poškození náchylnou skluznici. Jak už z názvu vyplývá hodí se pro lyžaře turisty - rekreační lyžaře a začínající běžkaře. Hodí se pro lyžaře, kteří často jezdí po ne zrovna špičkově upravených tratích.
Sportovní lyže už je rychlejší. Je určena pro lyžaře, kteří už mají zvládnutou techniku ale chtějí odolnější a univerzálnější skluznici než je u profesionálních lyží.
Profesionální závodní lyži je problematické koupit v normálním sportovním obchodě. Závodní lyže jsou lehčí, uzší, mají rychlou, ale na poškození náchylnější skluznici. Počítá se, že budou použity na perfektně upravených tratích. Profesionální závodník má klidně 10 párů lyží, které se od sebe liší strukturou skluznice, na každém sněhu jsou jinak rychlé. Nejpoužívanější značky jsou Fischer, Madhus, Rossignol.
Boty
U výběru bot je důležité, aby nám dobře padly, nikde netlačily a byly pohodlné. Otlačené nohy a puchýře nám sportování mohou velice znepříjemnit, v některých případech až znemožnit. Boty na lyže, takzvané „lyžáky“, existují stejně jako lyže ve třech druzích, klasické, na bruslení a kombinované. Klasické mají měkčí podrážku, aby se dal lépe zvládnout odraz, výběr bývá většinou bezproblémový. Lyžáky na bruslení mají tvrdší podrážku a jsou vyšší, problémem při výběru může být horní část boty. Zde může kloub tlačit na kotník a může dlouho trvat, než si na to majitel zvykne. Když je tento problém nepřekonatelný, jsou zde kombinované lyžáky. Tyto boty bych doporučil hlavně na bruslení, když jsou normální „skateové“ boty problematické. Několik profesionálních závodníků, jezdí závody v bruslení, v botě kombinované. Na klasický styl je kombinovaná bota horší volba, omezuje pohyb v kotníku.
Důležitý je také správný výběr holí
Hole na klasický styl by nám měli sahat po ramena a pro volný styl po špičku nosu. Dnes se dá koupit samozřejmě hodně druhů holí. Od nejlevnějších hliníkových až po špičkové, lehké karbonové hole. U výběru holí je také zvážit druh poutka. Výběr poutka je velice individuální. Existuje jednoduché potkou, které se používá zejména na biatlon, protože z něj ruku vyndáme velice rychle. Jiným druhem je, že poutko má speciální konstrukci a zapíná se na suchý zip. Na trhu najdeme i tzv. „nacvakávací“ poutko, funguje tak, že poutko je součástí rukavice. Ruku „nacvaknem“ na hůl.
Údržba
Lyže se musí pravidelně parafinovat. Nepravidelné udržování se projevuje na snížení rychlosti a znehodnocení skluznice. Jak ale poznat, že už je ta správná doba na údržbu? Jednoduše se podíváme na skluznici. Když začíná šedivět, je to znamení, že potřebuje naparafinovat. Bývá to zhruba po 80 – 100km, ale závisí to i na typu sněhu a dalších faktorech. Na různé typy sněhu jsou specifické druhy parafínů. Klasické lyže parafinujeme mimo stoupací zónu, která bývá na lyži naznačena. Do této zóny nanášíme stoupací vosk. Výběr vosku přizpůsobujeme venkovní teplotě. Po výletě ho musíme smýt. Na každý výlet musíme většinou namazat znova.
Údržba přes léto je jednoduchá. Lyže napustíme parafínem a necháme ho na skluznici až do další sezóny. Nemusíme se tedy obávat, že by se skluznice znehodnotila.
autor:
Diskuze k článku „Výběr běžeckých lyží, bot, hůlek a jejich údržba“