Proč letos nerostly?

autor: Mgr. Jana Hájková
Asi každého napadne při titulku tohoto článku, že jde o houby. Odborníci se v této otázce rozcházejí. Jejich názory si můžete přečíst zde. Ale asi stejně bude záležet jen na Vás, komu dáte zapravdu.


Naděje na začátku houbařské sezóny

Pamatujete si ještě, jak jsme slyšeli ze všech stran, že se letos ještě té pravé houbařské sezóny dočkáme, že ty pravé žně ještě přijdou? Velmi hojně jsme toto slýchávali již v měsíci červnu. „Radil jsem se s kolegy a ti říkají, že bude třeba hůř,“ tak právě toto řekl na začátku července Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Všichni houbaři v tu chvíli ještě věřili a doufali, že se ta pravá houbařská sezóna ještě rozjede. Věřili, doufali a … čekali. Bohužel jsme stále dokola jen slyšeli, že musíme vyčkat. Objevovaly se hlášky tipu, že nám tu pauzu houby vynahradí, protože kdo si počká, ten se dočká. Přitom jaro začalo slibnými houbařskými nálezy.

Mě samotnou naštvalo, když jsem jednoho rána slyšela v rádiu, že jeden houbař, už ani nevím, odkud pocházel nebo kde sbíral, našel během několika málo hodin stovky hub. Jsem se tak rozlítila, že jsem okamžitě byla probuzená a šla jsem na houby. A světe div se, našla jsem houby, ale s voctem.

Houbařská sezóna prý přijde teď na podzim

Ještě i nyní na podzim se někteří odborníci na slovo vzatí dušovali, že čas houbařů teprve přijde. Ale nyní už můžeme s jistotou tvrdit, že letošní houbařská sezóna byla velmi slabá a podprůměrná. Někteří mykologové mluví o tom, že podobná situace byla před zhruba deseti lety. Jiní, jako například mykolog pan Ing. Jiří Baier mluví o delším časovém údobí. „Za posledních 40 let je to nejhorší rok, kdy je úžasný nedostatek vlhkosti, takže máte určité lesy, které jsou úplně bez hub. Jako kdybyste šel někdy v únoru, březnu do lesa.“ (zdroj: 3, přepis části rozhovoru)

Pro mykology se v lese vždy něco najde

Ale co houbaři, kteří se zaměřují na ty nejznámější druhy? Houby prý rostly a rostou stále. V tom musíme dát mykologům za pravdu. A nerostou jen houby nejedlé a jedovaté jakými jsou například muchomůrka zelená nebo jarní, dále vláknice nebo závojenky.

Dokonce i hřibovité jste mohli v lesích najít. A například v jižních a jihozápadních Čechách, kde je vyšší vlhkost a kde jsou lesy trvale zásobeny vodou i v celkem hojné míře. Jinde ale v lesích rostly jen ojediněle a především sami. Takže žádné větší úlovky nebyly.

Vzácností byly letos v lesích bedly. Další extrémem je růst bělolanýže obecného. V jiných letech se s ním mykologové na našem území setkávali vzácně a letos jim prý houbaři hlásí nález této jedlé houby takřka denně. „Plodnice bělolanýže tvarem připomínají brambory. Rostou pod zemí, z části ale vyčnívají na povrch. Chutí se podle některých mykologů údajně nedají srovnat s pravým lanýžem, lze je ale použít k dochucování jídel, například polévek nebo omáček.“ (zdroj: 6)

Faktem zůstává, že odborníci nevědí

Je sice pravda, že přední mykologové vypustili do světa několik málo důvodů, proč houby letos v našich lesích nerostly v tak hojné míře, jak tomu bylo např. vloni. S tvrzením pana Baiera by nesouhlasili meteorologové, kteří letošní léto z teplotního i srážkového hlediska považují za průměrné.

Jedním z důvodů by tedy ale přece jenom mohlo být počasí. S teplejšími dny se relativně pravidelně střídaly deště. Přesto houbařská sezóna ani skoro pořádně nezačala. Něco se houbám prostě nelíbilo.

Dalším důvodem může být podle odborníků to, že podhoubí je prostě po loňské vydatné houbařské sezóně natolik vyčerpáno, že se za celé letošní léto nedokázalo srovnat.

Mykolog z České Třebové Martin Mička má jiný názor: „Mohou za to tři faktory: bouře 25. června, která se přehnala a vyvrátila hodně stromů, málo deště a to, že spadané stromy lesní hospodáři tahají z lesa a všechno rozryjou.“ (zdroj: 1)

Odhady na příští rok

Mykologové už jsou velmi obezřetní a k tomuto tématu se raději už vůbec nevyjadřují. Takže si musíme počkat a stále tak můžeme doufat v lepší houbařské zítřky.

Zdroje informací:
1)svitavsky.denik.cz
2) http://hobby.idnes.cz
3) www.rozhlas.cz
4) www.vlcimak.eu
5) www.financninoviny.cz
6) magazin.ceskenoviny.cz
7) http://zpravy.rozhlas.cz
8) www.ceskatelevize.cz



autor:
datum vydání:
2. listopadu 2011


Diskuze k článku „Proč letos nerostly?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!