Kolibřík v Česku? Kdepak, jen krásná dlouhozobka!
Dlouhozobka svízelová - „noční“ motýl, který létá ve dne
Dlouhozobka je jakási výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jedná se totiž o lišaje, který je aktivní ve dne. Ostatní čeští lišajové jsou noční motýli.
Vzácně se ale můžeme v podvečer setkat s druhy, které k nám zalétávají z jihu. Můžeme si jej tedy snadno prohlédnout a poučit nezasvěcené, že se nejedná o kolibříka, který se v Evropě ve volné přírodě nevyskytuje, ale o velmi zajímavého motýla.
Kolibří let
A proč si lidé motýla - dlouhozobku pletou s ptákem - kolibříkem? Pokud jste dlouhozobku viděli, určitě jste už pochopili. Podobně jako kolibřík zobák, má i tento motýl velmi dlouhý sosák, díky kterému nemusí usedat na rostlinu a předvádí nám úžasný a neopakovatelný kolibří let.
Dlouhozobka stojí na místě a velmi rychle při tom třepotá křídly, která pak naším nedokonalým okem nejsou téměř vidět. Upoutat nás může i černobílý zadeček.
Dlouhozobek se u nás vyskytuje více druhů
Asi nejběžnější dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) se žlutým zadním křídlem a bílo černým zadečkem.
Další zástupce dlouhozobek je dlouhozobka zimolézová (Hemaris fuciformis) s hnědými zadními křídly a medovo bílým zadečkem nebo i dlouhozobka chrastavcová (Hemaris tytyus), která je podobná čmelákovi.
Přilétá z jihu a objevuje se hlavně v létě a podzim
Tito krásní motýli se u nás objevují vždy začátkem léta. Samice klade žlutozelená (dlouhozobka svízelová) vajíčka, ze kterých se vylíhnou zelené housenky s bílými pruhy (dlouhozobka svízelová), které se zakuklí a koncem léta se z nich vylíhnout tito krásní motýli, kteří odlétají zpět na jih.
Zdroje:
www.birdlife.cz
http://www.ireceptar.cz
Josef H. Reichholf; Průvodce přírodou 3 znaky - Motýli;Rebo productions; 2004; 80-7234-310-6
fotografie: Thomas Bresson, Marek Vojtíšek - www.kolas.cz
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Kolibřík v Česku? Kdepak, jen krásná dlouhozobka!“