Je spaní pod širákem povolené nebo zakázané?

autor: Petr Kadlík
Je bivakování ve volné přírodě zakázané? Řada lidí včetně se mylně domnívá že to zakázané je, ve skutečnosti je to ale zcela legální.

Je totiž rozdíl mezi tábořením, které je v chráněných krajinných oblastech, národních parcích a rezervacích mimo vyhrazené plochy zakázáno, a jen pouhým přespáním pod širákem - bivakováním. O táboření jde podle zákona o ochraně přírody a krajiny až v případě "souhrnu různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, přípravu stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.).".

To znamená, že pokud jde o JEDNODENNÍ přespání, navíc bez pevného přístřešku, tak o táboření nejde a tento zákaz se na vás nevztahuje. Pokud tedy ve vámi zvolené oblasti není vysloveně bivakování nebo nocování zakázáno, tak můžete přespat téměř cokoliv.

Jenom pozor na první zóny ochráněných oblastí. Zde nesmíte opustit značené cesty a tedy mimo značené cesty nemůžete ani bivakovat. Pokud se ale rozhodnete přespat přímo na cestě, je to z hlediska českých zákona v pořádku.

Takže přeji dobrou noc :-)

zdroj: Neviditelný pes.



autor:
datum vydání:
19. srpna 2011


Diskuze k článku „Je spaní pod širákem povolené nebo zakázané?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!